Two trains are traveling toward each other at 30.6 m/s relative to the ground. O
ID: 1761065 • Letter: T
Question
Two trains are traveling toward each other at 30.6 m/s relative to the ground. One train is blowinga whistle at 1070 Hz. (a) What frequency will be heard on the othertrain in still air?1 Hz
(b) What frequency will be heard on the other train if the wind isblowing at 30.6 m/s toward the whistle andaway from the listener?
2 Hz
(c) What frequency will be heard if the wind direction isreversed?
3 Hz (a) What frequency will be heard on the othertrain in still air?
1 Hz
(b) What frequency will be heard on the other train if the wind isblowing at 30.6 m/s toward the whistle andaway from the listener?
2 Hz
(c) What frequency will be heard if the wind direction isreversed?
3 Hz
Explanation / Answer
Speed of train v ' = 30.6 m / s Actual frequency f = 1070 Hz Speed of sound v = 340 m / s (a). frequency will be heard on the other train in still airis f ' = [ ( v + v ' ) / ( v - v ' ) ] f = 1281.64 hz (b). speed of wind w = 30.6 m / s required frequency f " = [ ( v + v '+w) / ( v -v'- w ) ] f = 1539.75 Hz (c). f "' = [ ( v + v ' -w ) / ( v - v ' +w ) ] f = f = 1070 hzRelated Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.