A cement block accidentally falls from rest from the ledge ofa 53.5 m-high build
ID: 1760215 • Letter: A
Question
A cement block accidentally falls from rest from the ledge ofa 53.5 m-high building. When the block is 13.1 m above theground, a man, 1.96 m tall, looks up and notices that the block isdirectly above him. How much time, at most, does the man haveto get out of the way? (Units are in seconds) A cement block accidentally falls from rest from the ledge ofa 53.5 m-high building. When the block is 13.1 m above theground, a man, 1.96 m tall, looks up and notices that the block isdirectly above him. How much time, at most, does the man haveto get out of the way? (Units are in seconds)Explanation / Answer
let time of travel from height 53.5m to 13.1m ist1 then (53.5m - 13.1m) = (1/2)(9.8m/s2)t12 then t1 =[(40.4m)(2)/(9.8m/s2)] =2.87s let time of travel from height 53.5m to 1.96m ist2 then (53.5m - 1.96m) = (1/2)(9.8m/s2)t22 then t2 =[(51.54m)(2)/(9.8m/s2)] =3.24s So time he had is 3.24s - 2.87s = 0.37s =2.87s then t1 =[(40.4m)(2)/(9.8m/s2)] =2.87s let time of travel from height 53.5m to 1.96m ist2 then (53.5m - 1.96m) = (1/2)(9.8m/s2)t22 then t2 =[(51.54m)(2)/(9.8m/s2)] =3.24s So time he had is 3.24s - 2.87s = 0.37s =2.87s let time of travel from height 53.5m to 1.96m ist2 then (53.5m - 1.96m) = (1/2)(9.8m/s2)t22 then t2 =[(51.54m)(2)/(9.8m/s2)] =3.24s So time he had is 3.24s - 2.87s = 0.37s =2.87s then t2 =[(51.54m)(2)/(9.8m/s2)] =3.24s So time he had is 3.24s - 2.87s = 0.37s =2.87sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.