Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A cell membrane has a capacitance on the order of 0.01F/m^2. A nerve cell has ra

ID: 1533138 • Letter: A

Question

A cell membrane has a capacitance on the order of 0.01F/m^2. A nerve cell has radius on the order of 2.5 times 10^-3 m. Assuming the nerve cell is spherical, this means the total of the nerve cell is about 80pF. The resting potential of the cell is 0.07V. How much electrical energy is stored in a nerve cell at its resting potential? Note, 1pJ = 1 times 10^-12 J. 0.10pJ 020pJ 2.8pJ 5.6pJ 80pJ The European High Magnetic Field Laboratory claims to have the world's largest capacitor bank. The bank can hold 50MJ = 5.0 times 10^7J of energy when charged to a voltage of 24,000V. What is the capacitance of the capacitor bank? 36 times 10^-3F 0.088F 0.17F 23F 4, 200F Two circular, parallel conducting plates of radius 20cm are separated by 3cm. A battery establishes a potential difference of 3.0V between the plates Approximating the field between the planes as that of two infinite parallel planes, what is the charge Q on one of the plates? 1 times 10^-10C 2 times 10^-11C 4 times 10^-11C 6 times 10^-10C 3 times 10^-10C

Explanation / Answer

6.3 )

we know that

energy stored

E = 0.5 C x V^2

substituting given values we get

E = 0.196 pJ

E = 0.2 pJ ( option B)

6.4 )

we know that

U = 0.5CV^2

substituting given values we get

C = 2U/V^2

C = 0.17 F ( option C)

3)

C = epsilon A /d = 3.7 x 10^-11 F

Q = CV

Q = 1 x 10^-10 C ( option A)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote