a cannon, placed in the valley, fires a shell at 35 degreewith respect to the ho
ID: 1759595 • Letter: A
Question
a cannon, placed in the valley, fires a shell at 35 degreewith respect to the horizontal line. the initial speed of the shellis 412 m/s. 1. find the time it takes the shell to hit the ground. 2. calculate the range of the shell ( the horizontal distancetraveled by the shell) a cannon, placed in the valley, fires a shell at 35 degreewith respect to the horizontal line. the initial speed of the shellis 412 m/s. 1. find the time it takes the shell to hit the ground. 2. calculate the range of the shell ( the horizontal distancetraveled by the shell)Explanation / Answer
horizontal velocity=412*cos35 horizontal acceleration=0 vertical velocity=412*sin25 net vertical displacement=0 vertical acceleration=g=9.8 m/s2 time of flight=t s=u*t+(1/2)*g*t2 0=412*sin35*t-(1/2)*9.8*t2t=48.23 s (ans 1) range of the shell=412*cos35*t=412*cos35*48.23=16277.17 m (ans2)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.