The question asks: An electric vehicle starts from rest and accelerates at a rat
ID: 1758926 • Letter: T
Question
The question asks:An electric vehicle starts from rest and accelerates at a rateof 2.2 m/s2 in astraight line until it reaches a speed of 24 m/s. The vehicle then slows at a constant rateof 1.0 m/s2 until it stops.
(a) How much time elapses fromstart to stop?
(b) How far does the vehicletravel from start to stop?
If someone could walk me through this, I would greatlyappreciate that. Thanks!
An electric vehicle starts from rest and accelerates at a rateof 2.2 m/s2 in astraight line until it reaches a speed of 24 m/s. The vehicle then slows at a constant rateof 1.0 m/s2 until it stops.
(a) How much time elapses fromstart to stop?
(b) How far does the vehicletravel from start to stop?
If someone could walk me through this, I would greatlyappreciate that. Thanks!
Explanation / Answer
In accleration : -------------- Initial speed u = 0 final speed v = 24 m / s accleration a = 2.2 m / s ^ 2 time taken to reach the final speed t = ( v - u )/ a =10.909 s Distance travel to reach final speed is S = ut + (1/ 2) a t ^ 2 = 0 + 130.909 = 130.909 m In deceleration : --------------- Initial speed u ' = 24 m / s final speed v ' = 0 m / s deceleration a ' = - 1 m / s ^ 2 time taken to stop t ' = ( v ' - u ' ) / t ' = 24 s distance travel before stop S ' = [ v ' ^ 2 - u '^ 2 ] /2a ' = 288 m (a). time elapses from start to stop = t + t ' = 34.909 s (b). Distance travel by vehicle from start from stop = S+ S ' = 418.909 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.