30. A police car horn emits a 250HZ tone when sittingstill. (a) What frequency d
ID: 1758487 • Letter: 3
Question
30. A police car horn emits a 250HZ tone when sittingstill.(a) What frequency does a stationary observer hear if thepolice car sounds its horn while approaching at a speed of
27.0 m/s (60 mi/h)? _____________________________________________
(b)What frequency is head if the horn is sounded as the car isleaving at 27.0 m/s? _______________________
(c) If the police car were sounding its horn whilestationary, what frequency would be heard by an observer whowas
approaching it at a speed of 27.0 m/s? _____________________________________ (Note that this is notthe same as
in part (a)!).
Explanation / Answer
(a) f = f0 v / (v-s) = 250 * 343 / (343-27) = 271.4 Hz . (b) f = f0 v / (v+s) = 250 * 343 / (343+27) = 231.8Hz . (c) f = f0 (v+s)/ v = 250 * (343+27) / 343 = 269.8HzRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.