The \"size\" of the nucleus in Rutherford\'s model of theatom is about 1.0 fm =
ID: 1758171 • Letter: T
Question
The "size" of the nucleus in Rutherford's model of theatom is about 1.0 fm = 1.0 x 10-15 m. (a) Determine the repulsive electrostatic forcebetween two protons separated by this distance.1 N correct
(b) Determine (in MeV) the electrostatic potential energy of thepair of protons.
2INCORRECTXXXX
Your answer differs from the correct answerby 10% to 100%. MeV
(a) Determine the repulsive electrostatic forcebetween two protons separated by this distance.
1 N correct
(b) Determine (in MeV) the electrostatic potential energy of thepair of protons.
2INCORRECTXXXX
Your answer differs from the correct answerby 10% to 100%. MeV
Explanation / Answer
(a)the repulsive electrostatic force between two protonsseparated by this distance F = k * (q1q2/r2) k = (1/4o) = 9 * 109Nm2/C2,q1 = q2 = 1.6 *10-19 C and r = 1.0 fm = 1.0 * 10-15 m (b)the electrostatic potential energy of the pair ofprotons U = V * q1 = (1/4o) *(q1/r) * q1 J we know that 1 MeV = 1 * 106 eV = 1 * 106 * 1.6* 10-19 J = 1.6 * 10-13 J or 1 J = (1/1.6 * 10-13) MeV or U = (1/4o) * (q1/r) *q1 * (1/1.6 * 10-13) MeVRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.