Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An unknown number of moles of an ideal monoatomicgas expand reversibly from V i

ID: 1758053 • Letter: A

Question

An unknown number of moles of an ideal monoatomicgas expand reversibly from Vi = 1.10 m3 toVf = 1.80 m3, at a constant pressure of 1.59atm and an initial temperature of 300.0 K.

Find the number of moles of gas.
Find the final temperature of the gas. Find the final temperature of the gas. An unknown number of moles of an ideal monoatomicgas expand reversibly from Vi = 1.10 m3 toVf = 1.80 m3, at a constant pressure of 1.59atm and an initial temperature of 300.0 K.

Find the number of moles of gas.
Find the final temperature of the gas. Find the final temperature of the gas.

Explanation / Answer

Given :              Vi= 1.10 m3   , Vf = 1.80m3                 P  = 1.59 atm              T = 300.0 K (a)             From Ideal gas equation we have :                     P V   =   n R T            or  P V   =   n RT            or     n       =    (P *V) / ( RT )                              =  [ 1.59 atm * (1.80 - 1.10 ) ] / (1.097 x 107 * 300.0K )                              = ---------- Solve it (b)             From Ideal gas equation we have :                                P V   = R T As pressure , R are constants , Volume isdirectly proportional to Temperature.         i.e.,                   V       T                   or        V / T =   Constant.                  or      V1/ T1 = V2 / T2                  or         T2     =   (V2 * T1) / V1                                         =   ( 1.80 * 300 K ) / 1.10                                         =   490.9 K Hope this helps u!             From Ideal gas equation we have :                                P V   = R T As pressure , R are constants , Volume isdirectly proportional to Temperature.         i.e.,                   V       T                   or        V / T =   Constant.                  or      V1/ T1 = V2 / T2                  or         T2     =   (V2 * T1) / V1                                         =   ( 1.80 * 300 K ) / 1.10                                         =   490.9 K Hope this helps u!
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote