How fast (in rpm)must a centrifuge rotate if a particle 12.0 cm fromthe axis ofr
ID: 1757871 • Letter: H
Question
How fast (in rpm)must a centrifuge rotate if a particle 12.0 cm fromthe axis ofrotation is to experience an acceleration of 115,000 g's? I think for this type of a problem I should be using theequation for centripetal acceleration however I'm notsure. How fast (in rpm)must a centrifuge rotate if a particle 12.0 cm fromthe axis ofrotation is to experience an acceleration of 115,000 g's? I think for this type of a problem I should be using theequation for centripetal acceleration however I'm notsure. I think for this type of a problem I should be using theequation for centripetal acceleration however I'm notsure.Explanation / Answer
Radius r = 12 cm = 0.12 m Accleration a = 115000 g = 115000 * 9.8 m / s ^ 2 =1127000 m / s ^ 2 we know a = r w ^ 2 from this angular speed w = [ a / r ] = 3064.58 rad / s = 3064.58 * ( 1/ 2 ) rev / ( 1/ 60 ) min = 29264.6 rev / minRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.