Figure (a) below shows a lens with radius of curvature R =5.1 m and the diameter
ID: 1757774 • Letter: F
Question
Figure (a) below shows a lens with radius of curvature R =5.1 m and the diameter D = 22 mm lying on a flat glassplate and illuminated from above by light with wavelength = 501 nm. Figure (b) below (a photograph taken fromabove the lens) shows that circular interference fringes (calledNewton's rings) appear, associated with the variablethickness d of the air film between the lens and theplate. In this Newton's rings experiment (a) howmany bright rings are produced? (b) How manybright rings would be produced if the arrangement were immersed inwater (n = 1.33)?Explanation / Answer
We have:R =5.1m r =11mm = 501nm r = (m+1/2)R => m = r2/R - 1/2 plug values, we will have a result. b) if all system is imersed in water (n = 1.33) then: n= (m+1/2)/r2 * R => m= nr2/R -1/2 plug values, we will have a result.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.