Fig. P11.35 11.36 A group of students launches a model rocket in the va the ven
ID: 2306313 • Letter: F
Question
Explanation / Answer
time taken by the rocket to ground is t = 16.0 sec
total height reacher h = gt ^2 / 2
= 32.2 * 16 * 16 /2 = 4121.6 ft
let v be velocity at the end of the power fllight
height reach from that point of power flight = total height - 89.6ft
velocity v = sqrt (2g h´) = 2*3.2.2 * (4121.6 - 89.6)
= 509.56 ft / sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.