A 30.0 g object connected to a spring witha force constant of 35.0 N/m oscillate
ID: 1757026 • Letter: A
Question
A 30.0 g object connected to a spring witha force constant of 35.0 N/m oscillates ona horizontal, frictionless surface with an amplitude of7.00 cm. (a) Find the total energy of the system.1 mJ
(b) Find the speed of the object when the position is 1.25 cm.
2 m/s
(c) Find the kinetic energy when the position is 2.50 cm.
3 mJ
(d) Find the potential energy when the position is 2.50 cm.
4 mJ (a) Find the total energy of the system.
1 mJ
(b) Find the speed of the object when the position is 1.25 cm.
2 m/s
(c) Find the kinetic energy when the position is 2.50 cm.
3 mJ
(d) Find the potential energy when the position is 2.50 cm.
4 mJ
Explanation / Answer
mass m = 30 g = 0.03 kg force constant k = 35 N / m amplitude A = 7 cm = 0.07 m (a). total energy E = ( 1/ 2) k A ^ 2 =0.08575 J = 85.75 mJ (b). speed of the object when the position is 1.25 cm is v = [ A ^ 2 - x ^ 2] where = angular frequency = [ k / m] x = displacement = 1.25 cm = 0.0125 m (c). kinetic energy at position 2.5 cm is K = E - ( 1/2) k x ' ^ 2 where x ' = 2.5 cm = 0.025 m substitue values we get K =0.0748125 J = 74.8125 mJ (d). potential energy U = ( 1/ 2) k x ' ^ 2 = 0.0109375 J = 10.9375 mJRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.