A. You pull a 50cm pendulum with a 10g bob back to horizontal(90 degrees). It re
ID: 1756828 • Letter: A
Question
A. You pull a 50cm pendulum with a 10g bob back to horizontal(90 degrees). It reaches the bottom of its swing in 0.5 s, and itsspeed there is about 3.16 m/s. You know that the distance ittravelled from the top to the bottom is one-quarter of a circle orr/2. = 3.1416. Approximately, what distance do youestimate that it travelled? B. Estimate the average speed of the same 50cm pendulum duringits drop from horizontal to vertical. The time required to reachthe bottom is about 0.5 s. C. Estimate the average acceleration of the same 50cm pendulumduring its drop from horizontal to vertical. Recall thatacceleration is rate of change of velocity. D. Estimate the total energy of the same 50cm pendulum. A. You pull a 50cm pendulum with a 10g bob back to horizontal(90 degrees). It reaches the bottom of its swing in 0.5 s, and itsspeed there is about 3.16 m/s. You know that the distance ittravelled from the top to the bottom is one-quarter of a circle orr/2. = 3.1416. Approximately, what distance do youestimate that it travelled? B. Estimate the average speed of the same 50cm pendulum duringits drop from horizontal to vertical. The time required to reachthe bottom is about 0.5 s. C. Estimate the average acceleration of the same 50cm pendulumduring its drop from horizontal to vertical. Recall thatacceleration is rate of change of velocity. D. Estimate the total energy of the same 50cm pendulum.Explanation / Answer
A) Speed at the bottom is vb=3.16m/s Speed at the horizontal position is vh= 0 m/s Time taken to travel to the bottom of the circle is t=0.5s Then distance travelled is d = average speed * time =((vb+vh)/2) )* t =((3.16m/s+0)/2)*0.5s=0.79m B) Average speed is =(vb+vh)/2 =(3.16m/s+0)/2) =1.58m/s C) Average acceleration aavg= rate of change ofvelocity = vb/t = 3.16m/s /0.5s =6.32m/s2 D) Total energy at the horizontal position is T = K+U =0+mgL m= mass of the bob = 10g = 10*10-3kg L = length of the pendulam = 50 cm = 0.5m g =9.8m/s2 Then T = ( 10*10-3kg)(9.8m/s2)(0.5m) =0.049J Then T = ( 10*10-3kg)(9.8m/s2)(0.5m) =0.049JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.