A space vehicle is coasting at a constant velocity of 17.6 m/s inthe + y directi
ID: 1756708 • Letter: A
Question
A space vehicle is coasting at a constant velocity of 17.6 m/s inthe +y direction relative to a space station. The pilot ofthe vehicle fires a RCS (reaction control system) thruster, whichcauses it to accelerate at 0.245 m/s2 in the +xdirection. After 35.5 s, the pilot shuts off the RCS thruster.After the RCS thruster is turned off, find (a) themagnitude and (b) the direction of the vehicle'svelocity relative to the space station. Express the direction as anangle (in degrees) measured from the +y direction.Explanation / Answer
Vy = Uy = 17.6 m/s Ux = 0 ax = 0.245 m/s2 Vx = Ux + ax t = 0.245 X 35.5 =8.69 m/s V = ( V2x + V 2y) = 19.6 m/s tan = Vx / Vy = 8.69 /17.6 = 0.49375 = 26.27 0 Vx = Ux + ax t = 0.245 X 35.5 =8.69 m/s V = ( V2x + V 2y) = 19.6 m/s tan = Vx / Vy = 8.69 /17.6 = 0.49375 = 26.27 0Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.