A space station is constructed in the shape of a hollow ring of mass 5.95 times
ID: 1412117 • Letter: A
Question
A space station is constructed in the shape of a hollow ring of mass 5.95 times 10^4 kg. Members of the crew walk on a deck formed by the inner surface of the outer cylindrical wall of the ring, with radius 135 m. At rest when constructed, the ring is set rotating about its axis so that the people inside experience an effective free-fall acceleration equal to g. (See figure below.) The rotation is achieved by firing two small rockets attached tangentially to opposite points on the rim of the ring. (a) What angular momentum does the space station acquire? (b) For what time interval must the rockets be fired if each exerts a thrust of 120 N?Explanation / Answer
(a)
The Moment of Inertia should be I = m*r^2 (circular hoop)
I = 5.95*10^4kg * 135^2 m^2 = 10.84*10^8 kg.m^2
Centripetal acceleration must be 9.81 m/s^2
so v^2 / r = r * ^2 = 9.81
so the required angular velocity is
= sqrt(9.81 / 135) rad/s = 0.270rad/s
So the angular momentum is
p = I * = 2.92*10^8 kg.m^2/s
b)
The applied torque is T = 2*120N * 120m = 28800 N.m
So the angular acceleration is
= T / I =2.656*10^-5 rad/s
= * t
so the required time is
t = / = 1018 s (3 s.f.)
(about 2 hr 82 min 60s)
There may be calculation error but concept is right
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.