A high-voltage transmission line with a resistance of .31 ohms/kmcarries a curre
ID: 1756327 • Letter: A
Question
A high-voltage transmission line with a resistance of .31 ohms/kmcarries a current of 1000 Amps. The line isa t a potential of 700kV at the power station and carries the current to a city located160 km from the station.a.) what is the power loss due to resistance in theline? b.) What fraction of the transmitted power does the lossrepresent?
Where do I even begin?!
a.) what is the power loss due to resistance in theline? b.) What fraction of the transmitted power does the lossrepresent?
Where do I even begin?!
Explanation / Answer
Total resistance of the transmissionline R = 2 *Length * resistance per unit length R = 2 *160 *0.31 = 99.2 2 appears as two wires areneeded. a. Powerlost P = I2*R = 10002* 99.2 = 9.92 *107 W b. Powerproduced P0 = V* I = 700 * 103 *1000 = 7.00 *108 W Fraction of powerlost = (P /P0 ) * 100% = 9.92 *107 * 100 / 7.00 *108 % = 14.17%Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.