A high-speed drill reaches 2300rpm in 0.57s . What is the drill\'s angular accel
ID: 2191347 • Letter: A
Question
A high-speed drill reaches 2300rpm in 0.57s . What is the drill's angular acceleration? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Through how many revolutions does it turn during this first 0.57s ? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
1 rotation mean 2pi = (2*(22/7)) Radians and 1 minute = 60 seconds =>2300 rpm = 2300*(2*(22/7))*(1/60) rad/s = w w = alpha*t =>a)alpha = w/t = (2300*(2*(22/7))*(1/60))/0.57 = 422.7234754 rad/s^2 b)Teta = 0.5*alpha*t^2 = 0.5*(422.7234754)*(0.57^2) = 68.67142858 Radians = (68.67142858)/(2*(22/7)) revolutions = 10.925 Revolutions
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.