A ball is thrown vertically upward with a speed of +13.0m/s. a) How high does it
ID: 1756141 • Letter: A
Question
A ball is thrown vertically upward with a speed of +13.0m/s. a) How high does it rise?b) How long does it take to reach its highest point?
c) How long does the ball take to hit the ground after it reachesits highest point?
d) What is its velocity when it returns to the level from which itstarted?
a) How high does it rise?
b) How long does it take to reach its highest point?
c) How long does the ball take to hit the ground after it reachesits highest point?
d) What is its velocity when it returns to the level from which itstarted?
Explanation / Answer
a)we have:g = -g and v = 0 => u^2 = 2*g*h
=> h = (13)^2/ 2*9.8 = 8.62 m b) v = u - g*t t = 13 /9.8 = 1.32s c) Time of ascent and descent issame : 1.32 s. d) v = u +g*t (in descent) = 0+ 9.8*1.32 = 13 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.