A ball is thrown vertically upward with a speed of +13.0 m/s. (a) How high does
ID: 1706613 • Letter: A
Question
A ball is thrown vertically upward with a speed of +13.0 m/s.(a) How high does it rise?
1Your answer is incorrect.
Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. m
(b) How long does it take to reach its highest point?
2Your answer is correct. s
(c) How long does the ball take to hit the ground after it reaches its highest point?
3Your answer is correct. s
(d) What is its velocity when it returns to the level from which it started?
4Your answer is correct. m/s
Explanation / Answer
v^2 = v(initial)^2 + 2ax 0 = (13)^2 + 2(-9.8)x x= 8.62 meters b) v=v(initial) + at 0 = 13 + (-9.8)t t = 1.326 seconds c) should be same as b, except switch v and v initial d) v=v(initial) + at v=13 + (-9.8)(2.653) = -13 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.