What is the kinetic energy of each electron in a beam ofelectrons if the beam pr
ID: 1755471 • Letter: W
Question
What is the kinetic energy of each electron in a beam ofelectrons if the beam produces a diffraction pattern of a crystalwhich is similar to that of a beam of 1.00 eV neutrons?Note: The electron mass is 9.11 ×10–31 kg; and the neutron mass is 1.67× 10–27 kg.a. 1830 eV
b. 42.8 eV
d. 2.34 ×10–2 eV
e. 3.35 × 106 eV What is the kinetic energy of each electron in a beam ofelectrons if the beam produces a diffraction pattern of a crystalwhich is similar to that of a beam of 1.00 eV neutrons?Note: The electron mass is 9.11 ×10–31 kg; and the neutron mass is 1.67× 10–27 kg. 1830 eV 42.8 eV 2.34 ×10–2 eV 3.35 × 106 eV
Explanation / Answer
The de-broglie wavelength of the neutrons is givenby = h/(2meV) Here h =6.626*10-34Js m =1.67× 10–27 kg eV =(1.6*10-19)(1.00)J So. = 2.8662e-11 m The kinetic energy of the electron is E = h2/(2m) Here m =9.11*10-31kg So ,E = 1830 eV The kinetic energy of the electron is E = h2/(2m) Here m =9.11*10-31kg So ,E = 1830 eVRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.