What is the inductance of the inductor in a series RCL circuitwith a resonant fr
ID: 1743358 • Letter: W
Question
What is the inductance of the inductor in a series RCL circuitwith a resonant frequency of 640 Hz if the only other element inthe circuit is a 1.2-µF capacitor? I think the answer is 52 mH acc to my classmate but I have noidea how he comes up with it. What is the inductance of the inductor in a series RCL circuitwith a resonant frequency of 640 Hz if the only other element inthe circuit is a 1.2-µF capacitor? I think the answer is 52 mH acc to my classmate but I have noidea how he comes up with it.Explanation / Answer
We know that the resonant frequency is given by fo =1/2LC Then for the inductor we get L = 1/42fo2C =1/4(3.14)2(640Hz)2(1.2*10-6F) = 1/19.384762368 = 0.05158H = 51.58mH ˜52mH = 51.58mH ˜52mHRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.