The Hubble Space Telescope in orbit above the Earth has a 2.4m circular aperture
ID: 1754971 • Letter: T
Question
The Hubble Space Telescope in orbit above the Earth has a 2.4m circular aperture. The telescope has equipment for detectingultraviolet light. What is the minimum angular separation betweentwo objects that the Hubble Space Telescope can resolve inultraviolet light of wavelength 95 nm?b. 7.0 ×10–8 rad
c. 3.3 ×10–9 rad
d. 1.9 ×10–7 rad
e. 4.8 × 10–8 rad The Hubble Space Telescope in orbit above the Earth has a 2.4m circular aperture. The telescope has equipment for detectingultraviolet light. What is the minimum angular separation betweentwo objects that the Hubble Space Telescope can resolve inultraviolet light of wavelength 95 nm? 7.0 ×10–8 rad 3.3 ×10–9 rad 1.9 ×10–7 rad 4.8 × 10–8 rad
Explanation / Answer
diameter of telescope d = 2.4 m wavelength = 95 * 10 ^ -9 m angualr separation = 1.22 / d = 4.8 * 10 ^ -8 radRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.