Suppose a potential difference of V cloud -V ground = 1.2 x 10^9 V exists betwee
ID: 1754753 • Letter: S
Question
Suppose a potential difference of Vcloud -Vground = 1.2 x 10^9 V exists between the cloud and theground, and q = -25 C of charge is transferred from the ground tothe cloud. (a) How much work, Wground -cloud is done on the charge by theelectric force? (b) If the work done by the electric forcewere used to accelerate a 1100-kg automobile from rest, what wouldbe its final speed? (c) If the work done by theelectric force were converted into heat, how many kilograms ofwater at 0o C could be heated to 100oC? Suppose a potential difference of Vcloud -Vground = 1.2 x 10^9 V exists between the cloud and theground, and q = -25 C of charge is transferred from the ground tothe cloud. (a) How much work, Wground -cloud is done on the charge by theelectric force? (b) If the work done by the electric forcewere used to accelerate a 1100-kg automobile from rest, what wouldbe its final speed? (c) If the work done by theelectric force were converted into heat, how many kilograms ofwater at 0o C could be heated to 100oC?Explanation / Answer
(a)The work done on the charge by the electric forceis W = V * q V = Vcloud - Vground = 1.2 x 10^9V q = -25 C (b)let the final speed of the automobile be v therefore (1/2)m * v2 = W or v = (2W/m)1/2 m = 1100-kg (c)let the mass of water at 0 oC that could beheated to 100 oC be m therefore W = m * s * t or m = (W/s * t) s = 4180 J/kg/K t = (100 - 0) oC = 100 oC = (100 +273) K = 373 K m = 1100-kg (c)let the mass of water at 0 oC that could beheated to 100 oC be m therefore W = m * s * t or m = (W/s * t) s = 4180 J/kg/K t = (100 - 0) oC = 100 oC = (100 +273) K = 373 KRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.