A 2.0-kg ogject moving with a velocity of 5.0 m/s in thepositive x direction str
ID: 1754493 • Letter: A
Question
A 2.0-kg ogject moving with a velocity of 5.0 m/s in thepositive x direction strikes and sticks toa 3.0-kg object moving with a speed of 2.0m/s in the same direction. How much kinetic energy is lost in thiscollision? a. 2.4 J b. 9.6 J c. 5.4 J d. 0.6 J e. 6.0 J A 2.0-kg ogject moving with a velocity of 5.0 m/s in thepositive x direction strikes and sticks toa 3.0-kg object moving with a speed of 2.0m/s in the same direction. How much kinetic energy is lost in thiscollision? a. 2.4 J b. 9.6 J c. 5.4 J d. 0.6 J e. 6.0 JExplanation / Answer
Given m = 2 kg v= 5 m / s m' = 3 kg v' = 2 m / s from law of conservation of momentum , m v + m ' v ' = ( m + m' ) V 10 + 6 = 5 V V = 3. 2 m / s Initial kinetic energy K = ( 1/ 2) m v ^ 2 + ( 1/ 2) m ' v ' ^ 2 = 31 J Final kinetic energy K ' = ( 1/ 2) ( m + m' ) V ^2 = 25.6 J kinetic energy lost = K - K ' = 5.4 J from this wefind V valueRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.