Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 2.0 kg object is pushed up from rest on an incline by a horizontal force F = 1

ID: 2192089 • Letter: A

Question

A 2.0 kg object is pushed up from rest on an incline by a horizontal force F = 15 N. There is no friction between the object and the incline. When the object has moved 2.5 m along the incline: a)Find the work done on the object by the normal force b) Find the work done on the object by the gravitational force. c) Find the work done on the object by the additional force F. d) Find the kinetic energy and speed of the object e)The force F ceases to be applied at this location and as a result the object eventually slides down the incline.Find the kinetic energy and speed of the object as it returns to the bottom level of the incline

Explanation / Answer

F = 15N mass = 2kg s = 2.5 angle = 30 F = 2*9.8*sin30 = 9.8 N W = 9.8*2.5 = 24.5 a) 0 b ) 24.5 - 15 = 9.5N c) K.e = mgh = 2*9.8*1.25 = 24.5 d) 24.5 = 1/2*2*v^2 v = 4.94

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote