Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A pulse of light from a 700nm, 20MW laser has a temporal length of1ms and a beam

ID: 1754116 • Letter: A

Question

A pulse of light from a 700nm, 20MW laser has a temporal length of1ms and a beam diameter of 4mm.
1. What distance separates the leading and trailing edges ofthe pulse? 2. How many photons are contained in the paulse? 3. What is the photon flux? 4. If the light is normally incident on a plate of flint glass(n = 1.75), how much of the incident energy is transmitted by theslab? 5. How many of the incident photons are reflected from thesurface?
Please show ALL work! I promiseto rate you as lifesaver if your answer iscorrect!
1. What distance separates the leading and trailing edges ofthe pulse? 2. How many photons are contained in the paulse? 3. What is the photon flux? 4. If the light is normally incident on a plate of flint glass(n = 1.75), how much of the incident energy is transmitted by theslab? 5. How many of the incident photons are reflected from thesurface?
Please show ALL work! I promiseto rate you as lifesaver if your answer iscorrect!

Explanation / Answer

  1) length of the pulse ' L ' inmeters              L = c * t c = light velocity     t = time of pulse = 1ms 2)  wave length of each pulse = numbe of photons in pulse = L /          3) numer of photons release per sec             N = 20 *10^6 W / E Energy of the each photon            E = hc/        c = velocity oflight         =wavelength. 4)percentage of light reflected            R= 1-T 5)percentage of light transmitted                 T = 4n1n2 /(n1+n2)            E = hc/        c = velocity oflight         =wavelength. 4)percentage of light reflected            R= 1-T 5)percentage of light transmitted                 T = 4n1n2 /(n1+n2)
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote