The plane of a rectangular coil, 2.2 cm by 9.6 cm, isperpendicular to the direct
ID: 1754001 • Letter: T
Question
The plane of a rectangular coil, 2.2 cm by 9.6 cm, isperpendicular to the direction of a uniform magnetic field B. Ifthe coil has 101 turns and a total resistance of 6.8 , atwhat rate must the magnitude of B change to induce a current of0.12 A in the windings of the coil? Answer in units of T/s. A= 2.2 cm * 9.6 cm = 0.2112 m2. Emf = I R= (0.12 A) ( 6.8 ) = 0.816 V. Emf = - N B A / T Emf / - N A = B/ T 0.816 V / (101 turns)( 0.2112 m2) = B/T B/T = 0.03 T/s help please the answer is wrong and i dont know where I messedup. The plane of a rectangular coil, 2.2 cm by 9.6 cm, isperpendicular to the direction of a uniform magnetic field B. Ifthe coil has 101 turns and a total resistance of 6.8 , atwhat rate must the magnitude of B change to induce a current of0.12 A in the windings of the coil? Answer in units of T/s. A= 2.2 cm * 9.6 cm = 0.2112 m2. Emf = I R= (0.12 A) ( 6.8 ) = 0.816 V. Emf = - N B A / T Emf / - N A = B/ T 0.816 V / (101 turns)( 0.2112 m2) = B/T B/T = 0.03 T/s help please the answer is wrong and i dont know where I messedup.Explanation / Answer
Given that the area of the ractangle is A = 0.022 m*0.096 m =0.002112 m2 Number of turns is N = 101 Resistanceis R = 6.8 Currentis I = 0.12A --------------------------------------------------------------------------------- magnitude of Induced emf is = NAdB/dt IR = NAdB/dt dB/dt = IR / NA =( 0.12A*6.8) / (101*0.002112m2) = 3.82 T/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.