Fill in the blank. Round your answer to three significant figures. V Solution If
ID: 1753928 • Letter: F
Question
Fill in the blank.
Round your answer to three significant figures.
V
Explanation / Answer
If each capacitor carries a maximum 19.0 V, You have to calculate the total voltage drop across theconnection for which no individual drop exceeds 19.0 V. Cnet = total capacitance : 1/Cnet = 1/(25+25) + 1/19 + 1/(25+25) => Cnet = 1900/176 F = 10.795 F Also, if some voltage is applied across theconnection, total charge would be equally distributed across thethree series entities, all having the same charging current. Maximum voltage drop would be (Q/C)max. Since Q is same for all, C should be minimum for Vmax. This would give us the safest case when no capacitorbreaks down. The C value of the 19 F capacitor is least, theothers being (25 +25=)50 F each. So, Q = CV = 19*19C = 361 C So, Vnet = Q/C1 + Q/C2 + Q/C3 = Q*1/Cnet = 361/10.795 V = 33.44 V ~ 33.4 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.