A helicopter lifts a 79.0 Kg person straight up by means of acable. The person h
ID: 1753771 • Letter: A
Question
A helicopter lifts a 79.0 Kg person straight up by means of acable. The person has an upward acceleration of.70m/s2 and is lifted from rest through a distance of11m. (A) What is the tension in the cable? (B) How muchwork is being done by the cable? (C) The person'sWeight? (D) What is the final speed of the person?So far, I have: T-Weight= 79Kg(.70m/s2) W= 9.8(79) T =829.2N
I'm I on the right track here? I could use some helpunderstand the problem and maybe compare answers with the ones Ihave.
Thanks,
Joe
Explanation / Answer
thanks for the help!!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.