A helicopter lifts a 56 kgastronaut 14 m vertically fromthe ocean by means of a
ID: 1666234 • Letter: A
Question
A helicopter lifts a 56 kgastronaut 14 m vertically fromthe ocean by means of a cable. The acceleration of the astronautis g/10. (a) How much work is done on the astronaut by the force from thehelicopter?J
(b) How much work is done on the astronaut by her weight?
J
(c)What is the kinetic energy?
J
(d) What is the speed of the astronaut just before she reaches thehelicopter?
m/s
(a) How much work is done on the astronaut by the force from thehelicopter?
J
(b) How much work is done on the astronaut by her weight?
J
(c)What is the kinetic energy?
J
(d) What is the speed of the astronaut just before she reaches thehelicopter?
m/s
Explanation / Answer
(a) Work done W = F*s = ma*s = 56*[ 9.8 + 0.98]*14 = 8451.5J (b) the workdone by weigth W = F*s = (mg)h =56*9.8*14 = - 7683 J (c) From work enrgy theorem W = KE so KE = 8451.5J - 7683 J = 768.5 J (d) From above 1/2mv2 = 768.5 therefore velocity v = 5.23 m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.