An object of mass 6.8 kg is attached to a spring of forceconstant 1330 N/m. The
ID: 1752889 • Letter: A
Question
An object of mass 6.8 kg is attached to a spring of forceconstant 1330 N/m. The object is set into simple harmonicmotion, with an initial velocity of vo = 4.3 m/s and aninitial displacement ofxo = 0.27m. Calculate the maximum velocity the object hasduring its motion. An object of mass 6.8 kg is attached to a spring of forceconstant 1330 N/m. The object is set into simple harmonicmotion, with an initial velocity of vo = 4.3 m/s and aninitial displacement of
xo = 0.27m. Calculate the maximum velocity the object hasduring its motion.
Explanation / Answer
The (angular) frequency of oscillation is =(k / m) = (1330 / 6.8) = 14 / sx = A sin ( t + ) where is the phase (the angle at t = 0) v = A cos ( t + ) we don't need the minus sign here v / x = cot ( t + ) cot = v / ( x ) = 4.3 / (.27 * 14) =1.138 using the conditions at t = 0 tan = 1 / cot =.880 = 41.3 deg Then using the first equation at t = 0 A = x / sin = .27 / sin 41.3 = .41 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.