Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A cargo plane is flying horizontally at an altitude of 11.6 km with a speed of 9

ID: 1752230 • Letter: A

Question

A cargo plane is flying horizontally at an altitude of 11.6 km with a speed of 960 km/h when a large crate falls out of the rearloading ramp. (Ignore any effects due to air resistance.) (a) How long does it take the crate to hit theground?
1 s

(b)How far horizontally is the crate from the point where it felloff when it hits the ground?
2 km

(c) How far is the crate from the aircraft when the crate hits theground, assuming that the plane continues to fly with the samevelocity?
3 km (a) How long does it take the crate to hit theground?
1 s

(b)How far horizontally is the crate from the point where it felloff when it hits the ground?
2 km

(c) How far is the crate from the aircraft when the crate hits theground, assuming that the plane continues to fly with the samevelocity?
3 km

Explanation / Answer

a) How long does it take the crate to hit the ground?

t= (2h/g) t= (2 x 11,600 /9.81) t= 48.6 s
(b)How far horizontally is the crate from the point where it felloff when it hits the ground?
S= Vt V= 960,000/3600 = 267 m/s S= 267 x 48.6=1300 m -
(c) How far is the crate from the aircraft when the crate hits theground, assuming that the plane continues to fly with the samevelocity?
Since no air resistace the crate remains continuously under theplane D=h= 11.6 km
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote