A cargo plane is flying horizontally at an altitude of 14.3 km with a constant s
ID: 1695240 • Letter: A
Question
A cargo plane is flying horizontally at an altitude of 14.3 km with a constant speed of 1102 km/hr when a large crate slides out of the rear of the plane. A conceptual sketch is shown below. How long does it take the crate to hit the ground? The acceleration of gravity is 9.81 m/s2. Answer in units of s. What is the horizontal distance of the crate from the point it fell off to the point where it hits the ground? Answer in units of km. How far is the crate from the aircraft when the crate hits the ground, assuming that the plane continues to fly with constant velocity? Answer in units of km.Explanation / Answer
a ) Given that height h = 14.3 *10^3 m t = v 2h/g = v 2* 14.3* 10^3 m / 9.8 = 54.02 s b ) s = v * t = 1102 km /hr * 54.02 s = 306.3 m/s * 54.02 s ( 1 km/ hr = 0.278 m/s ) = 16.5 km c ) Since no air resistance distance = height d = 14.3 kmRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.