A gasoline engine has a compression ratio of 7.00 and uses a gas for which = 1.4
ID: 1751656 • Letter: A
Question
A gasoline engine has a compression ratio of 7.00 and uses a gas for which = 1.40. (a) What is the efficiency of the engine if itoperates in an idealized Otto cycle?(b) If the actual efficiency is 16.0%, what fraction of thefuel is wasted as a result of friction and energy losses by heatthat could by avoided in a reversible engine? (Assume completecombustion of the air-fuel mixture.)
(a) What is the efficiency of the engine if itoperates in an idealized Otto cycle?
(b) If the actual efficiency is 16.0%, what fraction of thefuel is wasted as a result of friction and energy losses by heatthat could by avoided in a reversible engine? (Assume completecombustion of the air-fuel mixture.)
Explanation / Answer
a) the efficiency of the engine if it operates in anidealized Otto cycle is e= 1- 1/(r-1) Here r =7.00 = 1.40 Substitute the values for e. b) the efficiency of the engine if it operates in anidealized Otto cycle is e= 1-1/(r-1) Here e = 0.16 =1.40 Find r. e= 1-1/(r-1) Here e = 0.16 =1.40 Find r.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.