A tennis player swings her 1200 g racket with a speedof 9.7 m/s. She hits a 62 g
ID: 1751143 • Letter: A
Question
A tennis player swings her 1200 g racket with a speedof 9.7 m/s. She hits a 62 g tennis ball that was approaching her ata speed of 20 m/s. The ball rebounds at 47.9 m/s. How fast is herracket moving immediately after the impact? You can ignore theinteraction of the racket with her hand for the brief duration ofthe collision.If the tennis ball and racket are in contactfor 9.54 ms, what is the average force that the racket exerts onthe ball? How does this compare to the gravitational force on theball?
Explanation / Answer
Given that the mass of rocket is m1 = 1200 g = 1.2 kg Initial velocity of the rocket is U1 = 9.7 m/s massof the tennis ball is m2 = 62 g = 0.062 kg Initial velocity of the ball is U2 = - 20 m/s final velocity of the ball is V2 = 47.9 m/s ( takedirection of rocket is + ve ) ------------------------------------------------------------------------------ From the conservation ofmomentum m1*U1 + m2*U2 = m1*V1 + m2*V2 V1= ( m1*U1 + m2*U2 - m2*V2) / m1 = ----------- m/s This is thefinal velocity of the rocketRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.