Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two identical loudspeakers are driven by the same oscillatorwith frequency = 200

ID: 1750935 • Letter: T

Question

Two identical loudspeakers are driven by the same oscillatorwith frequency = 200Hz. The speakers are located on a verticle poleat a distance of 4.00m from each other. A man walks straightat the lower speaker in a direction perpendicular to thepole. -speed of sound for this problem = 330m/s A. How many times will he hear a minimum of soundintensity? B. How far is he from the pole at these moments? Two identical loudspeakers are driven by the same oscillatorwith frequency = 200Hz. The speakers are located on a verticle poleat a distance of 4.00m from each other. A man walks straightat the lower speaker in a direction perpendicular to thepole. -speed of sound for this problem = 330m/s A. How many times will he hear a minimum of soundintensity? B. How far is he from the pole at these moments?

Explanation / Answer

wavelength = 330/200 m = 1.65 m, h = 4.00 m path difference = (x2 + h2) - x = (k +1/2) x2 + h2 = [x + (k +1/2)]2 x = {h2 - [(k + 1/2)]2}/[(2k +1)] since x 0, (k +1/2) h, k h/ -0.5 k 1.9 so k = 0, 1 answer A: 2 times k = 0, x = {h2 - (/2)2}/ =9.28447 m k = 1, x = {h2 - (3/2)2}/(3)= 1.9948 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote