A point particle has a charge equal to +2.40 C andis fixed at the origin. (a) Wh
ID: 1750727 • Letter: A
Question
A point particle has a charge equal to +2.40 C andis fixed at the origin. (a) What is the electric potentialV at apoint 3.50 m from the originassuming that V = 0 at infinity?kV
(b) How much work must be done to bring a second point particlethat has a charge of +3.60 C from the infinity to adistance of 3.50 m fromthe +2.40-C charge?
mJ (a) What is the electric potentialV at apoint 3.50 m from the originassuming that V = 0 at infinity?
kV
(b) How much work must be done to bring a second point particlethat has a charge of +3.60 C from the infinity to adistance of 3.50 m fromthe +2.40-C charge?
mJ
Explanation / Answer
(a)the electric potential V at apoint 3.50 m from theorigin V = (1/4o) * (q/r) (1/4o) = 9 * 10^9 Nm^2/C^2 q = +2.40 C = +2.40 * 10^-6 C r = 3.50 m (b)the work done to bring the second point particle W = V * q1 q1 = +3.60 C = +3.60 * 10^-6 CRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.