A point charge q= 2 C is at the center of a sphere ofradius 0.5 m. a) What is th
ID: 1663339 • Letter: A
Question
A point charge q= 2 C is at the center of a sphere ofradius 0.5 m.a) What is the surface area of the sphere? b) What is the magnitude of the electric field at points onthe surface of the sphere? c) What is the flux of the electric field due to the pointcharge through the sphere? d) What is the net flux through a cube of side 1 m thatencloses the sphere?
a) What is the surface area of the sphere? b) What is the magnitude of the electric field at points onthe surface of the sphere? c) What is the flux of the electric field due to the pointcharge through the sphere? d) What is the net flux through a cube of side 1 m thatencloses the sphere?
Explanation / Answer
Electric field will be equal to that atdistance d = 0.5 m E = kq/r2 = 72 kN/C flux through sphere = 0 as no charge in metallic material flux in cube of 1m side = flux of charge flux = q/ = 0.226 *106 Nm2/CRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.