A silver chain has a mass of 0.2 kg and it is initially atthe temperature of 25o
ID: 1750463 • Letter: A
Question
A silver chain has a mass of 0.2 kg and it is initially atthe temperature of 25oCa) What is the final temperature of the chain if we add to ita quantity of heat Q= 350J
b) How much in order to melt the chain completely? c) How much heat should be added to the chain in order to melthalf of it?
Use the following data for silver Heat of fusion L=88.3 x 103J/kg Melting point= 96oC Specific Heat= 0.23 x 103 J/(kgoK)
a) What is the final temperature of the chain if we add to ita quantity of heat Q= 350J
b) How much in order to melt the chain completely? c) How much heat should be added to the chain in order to melthalf of it?
Use the following data for silver Heat of fusion L=88.3 x 103J/kg Melting point= 96oC Specific Heat= 0.23 x 103 J/(kgoK)
Explanation / Answer
(a) Q = m S T or Q = m S (T2 - T1 ) ( T2 - T1 ) = Q / m S = 350 / ( 0.2 * 0.23 x103 ) = 7.608 T2 = 7.608 + 25 = 32.608 ˜ 32.6oC (b) Q = m L = 0.2 * 88.3 x 103 = 17.66 x 103 J similarly do the other one. Hope this helps u!Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.