The answer is C I just need someone to run me through the math..thanks . A coaxi
ID: 1750373 • Letter: T
Question
The answer is C I just need someone to run me through the math..thanks. A coaxial cable consists of a solid inner cylindrical conductorof radius 2 mm and an
outer cylindrical shell of inner radius 3 mm and outer radius 3.5mm. A current of 15 A
flows down the inner wire and an equal return current flows in theouter conductor. If
we assume that the currents are uniform over the cross section ofthe conductors, then
calculate the magnitude of the enclosed current for use in Ampere'sLaw at a radius of
3.25 mm.
A) 7.2 A
B) 3.8 A
C) 7.8 A
D) 11.2 A
E) 7.5 A
Explanation / Answer
Total area of shell A = (3.52 -32) = 3.25 Area of shell at 3.25 mm A1 = (3.252 - 32) = 1.5625 A1 / A = .481 the currentin this fraction of the shell cancels the corresponding currentin the solid core Current cancelled = 15 * .481 = 7.21 amps Current remaining to be included in Ampere's Law I= 15 - 7.21 = 7.79 ampsRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.