QuestionDetails: Tags: Physics , Calculus BasedPhysics Tags: Physics , Calculus
ID: 1749080 • Letter: Q
Question
QuestionDetails: Tags: Physics, Calculus BasedPhysics Tags: Physics, Calculus BasedPhysics Tough Question Alert! Earn +8additional karma points for helping this annualmember. Tough Question Alert! Earn +8additional karma points for helping this annualmember. QuestionDetails: Consider the situation shown in the figure below. An electric fieldof 300 V/m is confined to a circular area d = 8.3 cm in diameter and directed outward perpendicularto the plane of the figure. If the field is increasing at a rate of17.8 V/m·s, whatare the direction and magnitude of the magnetic field at the pointP, 13.7 cm from the center of thecircle?magnitude _______________T
Explanation / Answer
the magnetic force on the particle at point P is F = q * v * B or (m * v^2/r) = q * v * B or B = (m * v/q * r) ---------------(1) v = (2r/t) --------------(2) the rate of increase of electric field is (dE/dt) = 17.8 or dE = 17.8 * dt integrating both sides E = 17.8 * t or t = (E/17.8) -----------------(3) from (2) and (3) v = (2r/(E/17.8)) = (35.6r/E)-----------------(4) the electric potential is V = (1/4o) * (q/r) or q = V * 4o* r We know that V = E * d or q = E * d * 4o* r------------------(5) from (1),(4) and (5) B = (35.6 * m/4o* E^2 * d * r) m is mass of the electron and is equal to 9.1 * 10^-31kg o= 8.85 * 10^-12 C^2/Nm^2 d = 8.3 cm = 8.3 * 10^-2 m r = 13.7 cm = 13.7 * 10^-2 m the direction of the magnetic field is perpendicular to thedirection of electric field and therefore the magnetic field pointsout of the board.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.