A sports car is accelerating up a hill that rises 15.0° above the horizontal. Th
ID: 1748774 • Letter: A
Question
A sports car is accelerating up a hill that rises 15.0° above the horizontal. The coefficient ofstatic friction between the wheels and the road isµs = 0.79. It isthe static frictional force that propels the car forward. (a) What is the magnitude of the maximumacceleration that the car can have?1 m/s2
(b) What is the magnitude of the maximum acceleration if the car isbeing driven down the hill?
2 m/s2 (a) What is the magnitude of the maximumacceleration that the car can have?
1 m/s2
(b) What is the magnitude of the maximum acceleration if the car isbeing driven down the hill?
2 m/s2
Explanation / Answer
(a). maximum accleration a = g sin + g cos where = The coefficient of static frictionbetween the wheels and the road = 0.79 = angle = 15 degrees So, a = 10.01 m / s ^ 2 (b). maximum accleration a = g sin - g cos =-4.941 m / s ^ 2 = angle = 15 degrees So, a = 10.01 m / s ^ 2 (b). maximum accleration a = g sin - g cos =-4.941 m / s ^ 2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.