A spinning mass is kept at a constant centripetal force and radius and the veloc
ID: 1502897 • Letter: A
Question
A spinning mass is kept at a constant centripetal force and radius and the velocity is measured. If during each trial me mass of the spinning mass is incrementally increased, while the centripetal force and radius is kept constant, what is the expected trend for the velocity of the mass? (A) decreasing B) remain the same C) increasing A 500 gram mass is connected to a spring and undergoing uniform circular motion. The radius is at 14.5 cm and the applied centripetal force is 5.88N. The velocity of the spinning mass is measured to be 1.31 m/s. Keeping the force and mass constant the radius of the bob was increased by 1 cm. What should be the expected velocity of the spinning mass at the new radius? If three more data runs were taken with each increasing the radius by 1 cm; what would be the expected slope of the line for a graph of v^2 vs. radius (m)Explanation / Answer
centripetal force Fc = mV^2 / R
and given R and Fc constant
and mass increasing so we have to decrease velocity to balance the effect of mass increasing.
A) decreasing
m = 0.5
Fc =5.88 N
R= 0.145 m
V= 1.31 m/s
Fc = mV^2 /R
5.88 = 0.5 *V^2 / ( 0.155 m )
V = 1.35 m/s
Fc =mV^2/ R
V^2 = (Fc/m) *R
slope = Fc/m
slope = 5.88 / 0.5 =11.76
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.