A spherical steel ball bearing has a diameter of 2.540 cm at 21.00 A spherical s
ID: 2139011 • Letter: A
Question
A spherical steel ball bearing has a diameter of 2.540 cm at 21.00
A spherical steel ball bearing has a diameter of 2.540 cm at 21.00 degree C. (Assume the coefficient of linear expansion of the steel is 1.10 10-5(degreeC?1), and the average volume expansion coefficient is 3.30 10-5(degree C?1).) What is its diameter when its temperature is raised to 109.0 degree C? (Give your answer to four significant figures.) in centimeteres What temperature change is required to increase its volume by 0.800%? in celsiusExplanation / Answer
d 2 = d1( 1 + ?t)
t = 109-21 = 88
d 2 = 2.540*( 1 + 1.1e-5*88) = 2.54246 cm
--------------------------------
V2 = V1 + V1?t
It is given that (V1 ?t) /V1 = 0.800%= 0.008
?t = 0.008
t = 0.008 / 3.3e-5 = 242.42
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.