Suppose an electron is released from rest in a uniformelectric field whose stren
ID: 1748547 • Letter: S
Question
Suppose an electron is released from rest in a uniformelectric field whose strength is 5.90 x 103 V/m. a.) Throught what potential difference will it have passedafter moving 1.00 cm? b.) How fast will the electron be moving after it has traveled1.00 cm? Suppose an electron is released from rest in a uniformelectric field whose strength is 5.90 x 103 V/m. a.) Throught what potential difference will it have passedafter moving 1.00 cm? b.) How fast will the electron be moving after it has traveled1.00 cm?Explanation / Answer
E=5.90 x 103 V/m.a.) Throught what potential differencewill it have passed after moving 1.00 cm?
V= E s = 5.90 x 103 x0.01
V = 59V
b.) How fast will the electron be movingafter it has traveled 1.00 cm?
Ke= Pe
Ke= 0.5mv2
Pe= E s q
0.5mv2 = E s q
v= (2E s q / m)
m= 9.11 ×1031 kg
q= 1.602x10-19 C
v= (2 x 5.90x103 x 0.01 x1.602x10-19 / 9.11×1031)
v= 4.55 x106 m/s ( or0.015 c)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.