QuestionDetails: An airplane traveling at v = 162 m/s emits a sound of frequency
ID: 1747949 • Letter: Q
Question
QuestionDetails: An airplane traveling at v = 162 m/s emits a sound of frequency 4.20 kHz. At what frequency does a stationary listenerhear the sound during each of the following times? (Use 344 m/s asthe speed of sound.) (a) as the plane approaches kHzb) after it passes kHz now i try two type of equation but still getting wrong ans. QuestionDetails: An airplane traveling at v = 162 m/s emits a sound of frequency 4.20 kHz. At what frequency does a stationary listenerhear the sound during each of the following times? (Use 344 m/s asthe speed of sound.) (a) as the plane approaches kHz
b) after it passes kHz now i try two type of equation but still getting wrong ans. QuestionDetails: An airplane traveling at v = 162 m/s emits a sound of frequency 4.20 kHz. At what frequency does a stationary listenerhear the sound during each of the following times? (Use 344 m/s asthe speed of sound.) (a) as the plane approaches kHz
b) after it passes kHz
Explanation / Answer
doppler effect with source moving toward observer . freq heard = freq emitted * v /(v - s) = 4.20 * 344 / (344 -162) = 7.94 kHz . doppler with source moving away from observer . freq heard = freqemitted * v / (v + s) = 4.20 *344 / (344 + 162) = 2.86 kHzRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.