Question:1 You dissolve 312 mg of a compound (A w B x C y D z ) in water produci
ID: 903188 • Letter: Q
Question
Question:1
You dissolve 312 mg of a compound (AwBxCyDz) in water producing 14.31 mL of solution and use the photometer and standard solutions to find that the concentration of the A is 1.24 x 10-2 M. The molar mass of A is 114.52 g/mol.
Moles of A in the solution sample:________________________________
Mass of A in the solution sample: _________________________________
Mass % of A in the compound: _______________________________
Moles of A in 100 grams of the compound: ________________________________
Question:2
The compound, AwBxCy, like all compounds has an oxidation number of 0 (zero). The oxidation number of A is +1, the oxidation number of B is +2, and the oxidation number of C is –1. If there are two moles of A for every 3 moles of C in one mole of the compound, what is the empirical formula of the compound?
Question:3
Given the compound, KwAlx(SO4)y(H2O)z. 100.00 grams of the compound contains 8.24 grams of potassium and 5.69 grams of aluminum. What is the formula of the compound?
Explanation / Answer
There are multiple questions here . i am allowed to answer only 1 at a time. I will answer 2nd question for you since question 1 is not visible properly. Please ask other as different question.
1.
Concentration of A = 1.24*10^-2 M
V = 14.31 mL = 0.01431 L
Moles of A = concentration * volume
= (1.24*10^-2) * 0.01431
=1.77*10^-4 mol
mass of A = number of moles * molar mass
= 1.77*10^-4 * 114.52
=0.02 g
mass % of A = mass of A *100 /mass of compound
= 0.02*100/0.312
=6.5 %
mass % of A = mass of A *100 /mass of compound
6.5 = m*100/100
m=6.5 g
Answers:
a) 1.77*10^-4 mol
b) 0.02 g
c)6.5%
d) 6.5 g
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.