A packing crate 2.50m * 20.0cm * 30.0cm has a mass 975kg. Findthe stress in (kPa
ID: 1744508 • Letter: A
Question
A packing crate 2.50m * 20.0cm * 30.0cm has a mass 975kg. Findthe stress in (kPa) exerted by the crate on the floor in each ofit's three possible positions. I don't understand the stress part of case 1.Area = 0.5m^2. Weight = 9555N. S = F/A 9555N/0.5m^2 I understand that but the next stepis 9.555 * 10^3N/ 0.5m^2 How did they get that? Then the nextstep (20*10^3N/m^2) How did they get that part? A packing crate 2.50m * 20.0cm * 30.0cm has a mass 975kg. Findthe stress in (kPa) exerted by the crate on the floor in each ofit's three possible positions. I don't understand the stress part of case 1.Area = 0.5m^2. Weight = 9555N. S = F/A 9555N/0.5m^2 I understand that but the next stepis 9.555 * 10^3N/ 0.5m^2 How did they get that? Then the nextstep (20*10^3N/m^2) How did they get that part?Explanation / Answer
The volume of the packing crate is V = 2.50cm * 20.0cm *30.0cm The mass of the crate is m = 975 kg The stress exerted by the crate on the floor in each of itsthree possible positions are S1= (F/A1) = (m * g/A1) Here,g = 9.8 m/s2 and A1= 2.50 *10-2 * 20.0 * 10-2 m2 = 50 *10-4 m2 or S1= (975 * 9.8/50 * 10-4) = 1911 *103 Pa = 1911 kPa Similarly,S2= (F/A2) = (m *g/A2) Here,A2= 20.0 * 10-2 * 30.0 *10-2 m2 = 6 * 10-2m2 or S2= (975 * 9.8/6 * 10-2) = 159.25 *103 Pa = 159.25 kPa and S3= (m * g/A3) Here,A3= 30.0 * 10-2 * 2.50 *10-2 m2 = 75 * 10-4 m2 or S3= (975 * 9.8/75 * 10-4) = 1274 *103 Pa = 1274 kPa or S3= (975 * 9.8/75 * 10-4) = 1274 *103 Pa = 1274 kPaRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.