A satellite of mass 230 kg,launched from the equator, is placed in Earth orbit a
ID: 1744118 • Letter: A
Question
A satellite of mass 230 kg,launched from the equator, is placed in Earth orbit at a heightof 900 km above the surface. (a) With a circular orbit, how long does the satellite take tocomplete one orbit?h
(b) What is the satellite's speed?
m/s
(c) What is the minimum energy input necessary to place thissatellite in orbit? Ignore air friction but include the effect ofthe planet's daily rotation.
J (a) With a circular orbit, how long does the satellite take tocomplete one orbit?
h
(b) What is the satellite's speed?
m/s
(c) What is the minimum energy input necessary to place thissatellite in orbit? Ignore air friction but include the effect ofthe planet's daily rotation.
J
Explanation / Answer
mass of satellite m = 230 kg height of the satellite above the surface of earth h =900 km = 900000 m (a) . required time = 2 [ ( R + h ) ^ 3 / GM] where R = Radius of earth = 6.4 * 10 ^ 6 m M= mass of earth = 5.98 * 10 ^ 24 kg G= Gravitational constant = 6.67 * 10 ^ -11 N m ^ 2 / kg ^ 2 substitue values wget answer (b). satellite speed v = [ GM / ( R + h ) ] substitue values weget answerRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.