A satellite in outer space is moving at a constant velocity of 21.1 m/s in the +
ID: 1274919 • Letter: A
Question
A satellite in outer space is moving at a constant velocity of 21.1 m/s in the +y direction when one of its onboard thruster turns on, causing an acceleration of 0.300 m/s2 in the +x direction. The acceleration lasts for 43.0 s, at which point the thruster turns off.
(a) What is the magnitude of the satellite's velocity when the thruster turns off? m/s
(b) What is the direction of the satellite's velocity when the thruster turns off? Give your answer as an angle measured counterclockwise from the +x-axis. ° counterclockwise from the +x-axis
Explanation / Answer
a) uy = vy = 21.1 m/s
ux =0
vx = ux + at = 0 + 43 x 0.3 = 12.9 m/s
magnitude= sqrt(vx^2 + vy^2) =24.73 m/s
b)( angle =tan-1(vy /vx) = 58.56 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.